Linka stalowa wykorzystywana jest powszechnie do wielu zadań, związanych z podwieszaniem, mocowaniem i wypełnianiem konstrukcji architektonicznych. To w zależności od przeznaczenia linki dobieramy odpowiednie zakończenie.

Zakończenia linki w wystawiennictwie

Stalowe linki to nieodłączny element systemów zawieszeń obrazów, wykorzystywanych powszechnie w muzeach, galeriach sztuki i nie tylko. Wprowadzane w prowadnicę szyny galeryjnej i uzbrojone w specjalne haczyki, stanowią punkt mocowania obrazów i innych obiektów. Najważniejszą zaletą takiej metody jest  z pewnością brak konieczności wiercenia kolejnych otworów w ścianie. Ta duża wygoda i elastyczność wpływają na ogromną popularność rozwiązania.

Linki stosowane do tego celu mogą być zakończone pętelką lub zaczepem zintegrowanym. Pętelka wymaga użycia dodatkowego elementu, łączącego linkę z listwą do obrazów. Zaczep zintegrowany jest bardziej dyskretnym rozwiązaniem, ale uniemożliwia zdejmowanie linki w dowolnym fragmencie szyny. Jest ona bowiem zawsze wprowadzana od jednego z dwóch boków.

Linki zakończone pętelką sprawdzają się doskonale także w przypadku wielu podwieszeń sufitowych, czy witrynowych przy których zastosowano zawieszki z hakiem typu S.

Linki do wieszania obrazów

Jak samodzielnie wykonać pętelkę na stalowej lince?

Jeśli nie chcemy sięgać po profesjonalne narzędzia do zaciskania, możemy wybrać alternatywne rozwiązania. Będzie to np. specjalny zacisk w formie perły, blokowanej na lince za pomocą śruby kontrującej. Ten prosty i szybki sposób sprawdzi się na linkach o max. grubości 2 mm.

W razie potrzeby wykonania mocniejszych pętli na grubszych linkach, stosowane są tzw. zaciski kabłąkowe. Dobierane do grubości linki, od której uzależniona jest także ilość zastosowanych zacisków dla jednej pętli.

Przykładowo dla linki o grubości:

  • max 2,5 mm: 1-2 zaciski linowe na pętle
  • linka 3-4 mm: 2-3 zaciski na pętle
  • linka 5-8 mm: 4 zaciski na pętle
  • linka powyżej 9 mm: do 6 sztuk zacisków
Uchwyty kabłąkowe
Linka stalowa z pętelką

Zakończenia linki napinające

W niektórych systemach wystawienniczych stosowana jest napięta pomiędzy dwoma punktami linka. Aby wykonać prawidłowy naciąg należy zastosować odpowiednie uchwyty napinające. Takie systemy to zazwyczaj połączenie ściana-ściana (na dystans), sufit-podłoga lub sufit-ściana. Na takich linkach bardzo często mocowane są tabliczki reklamowe i informacyjne, zyskując tym samym wrażenie wizualnej lekkości.

System linkowy informacyjny
System linkowy prezentacyjny

Powiązane produkty

Mocowania do ścian

Fly Plusmini

YPM2070AR
112,78 zł
Cena za zestaw: 2 szt. mocowań.
Mocowanie do ściany Mobil Mocowanie do ściany Mobil 2
Dostępny produkt z innymi opcjami
Mocowania do ścian

Mobil

Od
125,53 zł
Cena za komplet: 2 szt. w wybranym kolorze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.